Jak wybierać kosmetyki dla dzieci? [PORADNIK]

Znalezione obrazy dla zapytania słodkie dzieci

Skóra dzieci różni się od skóry osoby dorosłej. Dlatego do codziennej pielęgnacji należy używać innych, odpowiednich dla delikatnego ciała kosmetyków. Jak jednak w gąszczu produktów wybrać preparaty najlepsze dla najmłodszych? Podpowiadamy w naszym poradniku.

W przypadku kosmetyków dla dzieci bardzo ważny jest skład. Produkt powinien zawierać składniki czynne, emolienty – czyli oleje, kwasy tłuszczowe, masło shea. Warto pamiętać, że jak zależy na innej substancji aktywnej, np. D-panthenolu wtedy składników czynnych będzie mniej. Kosmetyki jednak w swoim składzie powinny mieć substancje łagodzące ( np. alantoina), nawilżające oraz wspomagające nawilżanie. W żadnym wypadku nie powinny zawierać parabenów, czyli konserwantów. Należy unikać sztucznych barwników, aromatów, spieniaczy SLES, SLS – te moją powodować liczne alergie. Preparaty dla dzieci nie powinny zawierać również dużej ilości wody.

Warto jednak pamiętać, że liczy się również skład ilościowy. Ilość produktu w całym preparacie można sprawdzić analizując listę składników. Skład podawany jest w kolejności procentowej danego składnika. Jeżeli np. woda jest na pierwszym miejscu, to oznacza, że jest jej w produkcie najwięcej. Warto to sprawdzać, aby nie dać się nabrać na hasła reklamowe, które kuszą niesamowitą ilością składników aktywnych.

Należy również sprawdzić pH produktu, dla dzieci najlepsze będzie to w okolicach 7, przy czym 10 nie jest wskazane dla dzieci ani dla dorosłych.

Przed zakupem upewnij się również, że dany kosmetyk na pewno jest przeznaczony dla dzieci. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja, od którego roku, dnia życia można bezpiecznie aplikować kosmetyk dziecku. Czy wiecie, że dopiero po 3 roku życia skóra dziecka zaczyna przypominać skórę dorosłego? Chodzi nam oczywiście o jej budowę i odporność. Wcześniej taka skóra łatwiej wchłania toksyczne substancje.

Kosmetyki dla dzieci różnią się również ostatecznym przeznaczeniem w porównaniu do kosmetyków dla dorosłych. Mają one przede wszystkim chronić przed podrażnieniami, przesuszeniem, mają budować barierę na skórze oraz uzupełniać lipidy.

Sprawdź naszą ofertę wysoko wyselekcjonowanych kosmetyków dla dzieci: KLIK

 

Jakie składniki NIE mogą znajdować się w EKO KOSMETYKACH?

Producenci kuszą nas kosmetykami z wielkimi symbolami oznaczającymi EKO, ZDROWIE, NATURALNE, ORGANICZNE – niestety część tych kosmetyków zawiera chemiczne detergenty i oleje mineralne, które nigdy nie powinny znajdować się w naturalnych kosmetykach. Zapraszamy Was do naszego krótkiego poradnika na temat tego czego nigdy nie powinniście znaleźć w składzie naturalnych kosmetyków.

Jeżeli w składzie znajdują się SLS, SLES i ich pochodne to znaczy, że kosmetyk zawiera chemiczne detergenty. Parafina, wazelina oraz inne pochodne ropy naftowej to szkodliwe oleje mineralne. Natomiast PEG-I, które pełnią rolę emulgatorów sprawiają, że kosmetyki mają gładką konsystencję są równie szkodliwe. Warto się wystrzegać również parabenów i silnych konserwantów, np. formaldedyd, phenoexyethnol. Zakazane są również syntetyczne barwniki, substancje zapachowe i surowce pochodzenia zwierzęcego.

W eko-kosmetykach nie mogą znajdować się również składniki modyfikowane genetycznie – pochodne syntetycznych kwasów tłuszczowych, alkoholi tłuszczowych, pochodne chlorków amonowych.

Ściągawka:         

SLS to sodium lauryl sulfate

SLES – sodium laureth sulfate

Parafina najczęściej występuje pod nazwą paraffinum liquidum lub parafin oil, chociaż zdarza się też mineral oil.

Parabeny, na które najczęściej się natkniemy to propoylparaben, methylparaben albo ethylparaben.

PEG-i oznaczone są nazwami PEG, PPG.

Popularne glikole to glikol polietylenoglikolcarbowax, polyethylene oxide i polyethylene glikol. A większość silikonów ma w swojej nazwie końcówkę: -siloxane, -silanol, -methicone, -silicone.

Zwracacie uwagę na skład kosmetyków?

Alfabetyczna Lista Składników

INCI czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków) to ujednolicony system nazewnictwa składników kosmetyków. W systemie INCI stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych oraz łacińskie nazwy roślin. Nazwy składników użytych w kosmetyku umieszcza się w kolejności malejącej tak aby na początku listy znajdowały się substancje użyte w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.

System zobowiązuje aby każdy kosmetyk posiadał skład na opakowaniu, a w przypadku, gdy opakowanie jest zbyt małe na dołączonej ulotce.

Poniżej alfabetyczna lista składników (INCI):

A

B

 • Behenyl Alcohol

C

D

 • Dimethicone

E

F

G

 • Glycerin
 • Glyceryl Stearate

H

 • Hydrolyzed Caesalpinia Spinosa Gum

I

 • Isopropyl Isostearate

J

K

L

 • Lactic Acid

M

N

O

P

Q

R

S

 • Silanetriol
 • Sodium Hyaluronate
 • Sorbitan Caprylate
 • Squalane

T

 • Tocopheryl Acetate
 • Triethanolamine
 • Triethylhexanoin

U

V

W

X

Y

Z

i kategorii do których mogą zostać przyporządkowane: