Jak poradzić sobie z nadwrażliwą skórą głowy?

HV_blog_06-06-2017_01b

Swędząca skóry głowy nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy – nie wspominając już o łuszczącej się z niej skórze. To trudny problem, który spotyka coraz więcej osób. Warto jednak zastanowić się nad tym, co stanowi przyczynę takiej dolegliwości.

Jedną z nadwrażliwości jest łupież. To dość powszechna i niegroźna choroba, która objawia się występowaniem białych lub szarych płatków skóry we włosach. Te natomiast powodują uczucie suchości i swędzenia. Za powstawanie łupieżu odpowiada wiele czynników, między innymi infekcja grzybicza, egzema albo przerost drożdży. W tym przypadku wystarczy jednak udać się do apteki po odpowiednie szampony i problem szybko zostanie zażegnany.

Należy również pamiętać, że łupież często powstaje przez nadmiar sebum wydzielanego przez skórę. Jednak skóra zaczyna się łuszczyć dopiero, gdy zmieniamy temperaturę otoczenia (chłodne powietrze na dworze – ciepłe w domu) – to wysusza skórę i ta staje się podatna na łuszczenie. W takich przypadkach najlepiej unikać gorących pryszniców oraz zmniejszyć częstotliwość mycia włosów, aby skóra głowy pozostała naturalnie nawilżona. Problem zdecydowanie nasila się w czasie upałów przez zwiększone pocenie i mocne promieniowanie słoneczne. Wtedy można użyć sprayu z filtrem UV. Na co dzień jednak polecamy chłodne prysznice i noszenie nakryć głowy.

Kolejną z nadwrażliwości jest uporczywe swędzenie skóry głowy. Wtedy problem może być w nadmiernym używaniu suszarki do włosów bądź prostownicy, które działają na skórę jak słońce w upalny dzień. Aby, ograniczyć problem niestety trzeba ograniczyć używanie tych urządzeń. Można również spróbować pryskać włosy ochronnym sprayem, który chroni je przed nadmiernym nagrzaniem. Pilnuj jednak, aby nie dotykać skóry głowy bezpośrednio przez te urządzenia.

Silną nadwrażliwością jest zapalenie skóry – to moment w którym dochodzi wysypka i silne łuszczenie. Kolejnymi objawami jest zaczerwienienie i swędzenie w okolicy brwi, twarzy i szyi. Tutaj winy należy szukać w substancjach chemicznych. Wyeliminuj jak najwięcej czynników podrażniających – pamiętaj również o proszkach do prania i wszelkich kosmetykach. Zacznij od produktów, które kupiłaś niedawno. Jeżeli problem nie będzie się zmniejszał konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Najsilniejszą nadwrażliwością jest infekcja. Tutaj dochodzą krostki na skórze głowy, opuchlizna, wydzielina ropna, a skóra jest ciepła w dotyku. To może być zapalenie mieszków włosowych, choroba wrzodowa bądź zakażenie gronkowcem. Tutaj konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Podobne objawy dają również wszy, które często spotykane są u dzieci w wieku szkolnym. W takim przypadku musisz się ich jak najszybciej pozbyć, ponieważ jest to zaraźliwa przypadłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>